Доправили понад 1200 тонн гуманітарки: як працює Гуманітарний центр Міжгір'я на Закарпатті
Гуманітарний центр «Міжгір’я» – неприбуткова організація, яка надає допомогу людям у складних життєвих ситуаціях, зокрема у сферах освіти, медицини, соціального захисту, культури та інших гуманітарних потреб. Там можна отримати матеріальну допомогу, консультації, психологічну підтримку та інші види допомоги, спрямовані на поліпшення якості життя людей.
Детальніше про діяльність центру Район.Хуст розповів директор Василь Юрик.
З чого усе почалося
Центр створили у Міжгір'ї Хустського району Закарпатської області за ініціативи селищного голови Василя Щура у співпраці з громадською організацією «Агенція регіонального розвитку та інновацій «Центр Міжгір’я» у березні 2022 року.
Головне завдання установи – допомога людям, які постраждали через війну. Наразі організація, за допомоги міжнародних донорів, реалізовує низку цільових проєктів.
Вони направлені на допомогу людям, які проживають поблизу зони бойових дій, внутрішньо-переміщеним особам та українським військовим. Працюють за такими напрямками: «Продуктові набори», «Засоби гігієни», «Зручний дім», «Світла оселя», «Допоможи дітям», «Доставка гуманітарних вантажів», «Автомобілі для ЗСУ», «Дрони для ЗСУ», «Протидія дронам», «Врятуй захисника», «Реконструкція житла для ВПО», «Допомога тваринам».
Основний штаб центру розмістили у недобудованому спортзалі в одному з навчальних закладів, там зробили склад для допомоги. Діяльність між волонтерами розподілили: хтось на складі, хтось залучає іноземних партнерів, хтось працює з українськими, хтось займається доставкою вантажів, хтось працює над залученням донатів.
Фонд працює, допомагаючи жителям з різних куточків Україну, для цивільного населення і для військових. Завдяки фінансуванню чеських партнерів гуманітарний центр «Міжгір'я» безоплатно понад рік годував понад 400 ВПО громади.
До лав гуманітарного центру на початку березня 2022 року доєдналося декілька сотень волонтерів – як з-поміж ВПО, так і серед мешканців громади.
Близько 50 волонтерів працювали в офісі, забезпечуючи роботу з налагодження партнерських відносин з донорами, логістику та програмне забезпечення.
Василь Юрик каже, що місцеве населення теж активно долучалося до волонтерства, завжди допомагали при потребі, зокрема розвантажувати фури.
«Окрім того, центр організовує збір та доставку гуманітарної допомоги в Україну. Ми маємо зручне географічне положення, адже центр розташований в Закарпатській області, що має спільний кордон з Угорщиною, Словаччиною, Румунією та Польщею. Це відносно безпечне місце для акумуляції гуманітарних вантажів з метою їх подальшого відправлення в регіони України які потребують допомоги найбільше», – розповідає очільник центру.
З середини березня 2022 року центр отримав і доправив понад 1200 тонн різноманітного гуманітарного вантажу – одяг, харчі, медикаменти, медичне обладнання, засоби гігієни, амуніція для військових.
Директор розповідає, що готувалися отримати значну допомогу й з Америки, але, на жаль, не знайшли коштів для переправки літака.
Співпраця з усією Європою
Гуманітарний центр «Міжгір’я» налагодив співпрацю з багатьма міжнародними благодійними організаціями: DIAKONIE, PresHranice, Clovek v tisni (Чехія), Agir Ensemble Pour l’Ukraine (Франція), ADRA, Ahrefs, Air Liquide Fondation, World Central Kitchen, Польське Товариство Червоного Хреста та рядом інших.
«Ми й надалі продовжуємо шукати партнерство з громадськими організаціями, благодійними та гуманітарними центрами, місцевою владою та територіальними громадами, виробниками та рітейлерами, об’єднаннями громадян, які організовують збір гуманітарної допомоги для України», – каже пан Василь
Фахівці центру ефективно налагодили співпрацю з 87 міжнародними організаціями-донорами з різних країн світу – держав ЄС, США, Японії, Сінгапуру, Великої Британії.
Серед партнерів – Міністерство закордонних справ Чехії, DIAKONIE, AEPU (Франція), Ahrefs (США), AirLiquidefondation (Франція), Alight (США), Товариство українців Фінляндії, WorldCentralKitchen, U-LEAD, ADRA (Чехія), ЮНІСЕФ, Сaritas (Польща), Товариства Українців в Іспанії та Італії, Blue Yellow (Литва), Воєводство Мазовецького краю (Польща), Нове-Место-на Мораве (Чехія), SPAR та багато інших.
Як змінилося волонтерство з початку війни
«Найважче для мене у волонтерстві – це залишитися вірним своїм цілям та допомагати людям, які реально постраждали від війни. Вважаю, що якщо ти не їдеш на фронт солдатом, то треба помагати в тилу», – ділиться закарпатець.
Він додає, що за час війни закордонна підтримка стала меншою, завзяття стало менше, зокрема і серед українців. Для того, щоб впевнитися, що вантаж потрапляє у місце призначення, керівник центру часто сам же його і доставляє та передає із рук в руки.
Проблем на кордоні з гуманітаркою не було. Пан Василь це пояснює впізнаваністю та авторитетом їхньої організації. Чоловік каже, що нині військові найбільше потребують техніки.
«Дістати зараз можна все, просто є обладнання, яке важко переправити через кордон», – каже Василь Юрик.
Кому допомогли волонтери центру «Міжгір'я»
У переліку отримувачів допомоги – міста, територіальні громади, медичні заклади та благодійні організації: Київ, Харків, Миколаїв, Чернігів, Херсон, Полтава, Суми, Запоріжжя, Миколаїв, Полтава, Авдіївка, Березівка, Біла Церква, Білогородка, Бориспіль, Боярка, Васильків, Жовті Води, Ізюм, Ірпінь, Калинове, Кремінна, Макарів, Суми, Тростянець, Путивль; Новоукраїнська, Дунаєвецька, Вирівська, Софіївська, Новояворівська, Чортківська, Сосницька, Краснопільська, Новоукраїнська, Підберізцівська, Кам’яно-Бузька, Мереф’янська, Мамаївська, Покровська, Деражнянська, Фастівська, Турбівська, Макарівська, Мостівська громади.
Також через центр надали допомогу Макарівській міській лікарні, Бучанській обласній лікарні, Національному інституту раку, Київській обласній дитячій лікарні, Харківській обласній травматологічній лікарні, Закарпатській обласній інфекційній лікарні, Закарпатській обласній клінічній лікарні імені А. Новака та іншим медзакладам та військовим шпиталям, Харківському дитячому будинку, Нижньобистрянській школі-інтернату.
За період війни на території громади прихистили на тривалий час більше п'яти тисяч людей, з яких близько трьох тисяч прийняли в закладах соціальної сфери – садочках, школах, ліцеях.
Волонтери забезпечили понад 160 тисяч порцій комплексних обідів для ВПО. Коштом донорів провели капітальні ремонти закладів комунальної власності для тривалого проживання ВПО. Забезпечили найнеобхіднішими комплектами засобів гігієни, медикаментів та одягу понад 20 тисяч запитів про допомогу.
Окремо слід відзначити допомогу ЗСУ. Необхідне відправили понад 22 військовим формуванням.
Зокрема для військових передали:
-
26 автомобілів, три автомобілі швидкої допомоги;
-
121 дрон різних модифікацій;
-
декілька десятків тепловізорів та прицілів нічного бачення, оптичних прицілів, біноклів та високоякісних монокулярів;
-
тактичне спорядження, бронежилети, кевларові шоломи;
-
понад 500 одиниць розвантажувальних жилетів та тактичного взуття;
-
павербанки, генератори.
Василь Юрик рекомендує іншим волонтерам активно працювати саме над інформаційною складовою, відкрито показувати свою діяльність, адже це запорука впізнаваності, що полегшує роботу з людьми та міжнародними партнерами.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром