«Стараюся руйнувати стереотипний страх перед поліцейськими», – білківська поліцейська офіцерка громади Віта Горзов

02 Липня 2024, 16:08
Віта Горзов 946
Віта Горзов

Шість років тому в Україні запустили проєкт «Поліцейський офіцер громади». А вже майже рік у Білківській громаді працює поліцейська станція. До речі, громада складається із шести сіл: Білки, Великий Раковець, Заболотне, Малий Раковець, Імстичово, Луково. Населення громади становить понад 20 тисяч жителів.

Поліцейською офіцеркою тут працює майор поліції Віта Горзов. Вона розповіла про свою роботу журналістці Район.Хуст.

Ділиться, що перший досвід у правоохоронних органах отримала у 1997 році. Тоді вона працювала у карному розшуку і стала першою жінкою – помічником опера на Іршавщині.

«Робота була не з легких, зважаючи ще й на часи, коли я була на цій посаді. Я була, можна сказати, першопрохідцем як жінка в чоловічому колективі», – каже пані Віта.

Надалі обійняла посаду офіцера з питань зв'язків із громадськістю, де з ентузіазмом узялася за створення «з нуля» структури роботи зі ЗМІ в регіоні. Її наполегливість та професіоналізм не лишилися непоміченими, адже згодом Віта стала членкинею Національної спілки журналістів України, а потому і старшою дільничою офіцеркою у Білківській громаді.

Згодом пройшла реформа, через яку виникла нова посада – поліцейський офіцер громади. Основною метою реформи було забезпечити кожну територіальну громаду окремим офіцером, який не тільки працюватиме на території цієї громади, але й житиме там.

«Я сама родом з Білок, мене усі знають і я звикла до своєї громади. Мені захотілося спробувати щось нове, тому подала свою кандидатуру на посаду поліцейського офіцера громади, пройшла навчання у Вінниці, де зібралися люди з усієї країни. Це було дуже цінно, адже кожен ділився своїм унікальним досвідом. Далі – склала екзамени та повернулася у рідне село», – каже жінка.

15 серпня 2023 року тут офіційно відкрили поліцейську станцію.  У березні в рамках всеукраїнського проекту «Поліцейський офіцер громади» Білківський сільський голова Василь Зейкан підписав меморандум про співпрацю з керівництвом обласного управління Нацполіції. Зусиллями сільської ради облаштували спеціальне приміщення та за кошти громади закупили автомобіль.

Головне завдання поліцейського офіцера громади – орієнтуватися на потреби місцевого населення, підтримувати постійний контакт з мешканцями, щоденно забезпечувати порядок на своїй території, своєчасно реагувати на проблеми громади та запобігати вчиненню правопорушень.

Віта Горзов своєю перевагою називає те, що вона – місцева, тож особливої адаптації на новій посаді переживати не довелося. Ділиться, що постійно надає всебічну допомогу громадянам, реагує на їхні звернення та вживає відповідних заходів для вирішення питань. Перевіряє поведінку та способи життя осіб, що перебувають на спецобліках, а також тих, що формально підпадають під адміністративний нагляд, які звільнились з місць позбавлення волі, перебувають під адміністративним наглядом та осіб, які вчинили домашнє насильство.

Розповідає, що люди звертаються часто. Пригадує, як жінка-ВПО дізналася, що її рідний будинок зруйнований, тому просила поліцейську допомогти і підказати, що робити в правовому полі.

«Звертаються через різні конфлікти із сусідами, повідомляють про порушення правил благоустрою населених пунктів, звертаються за консультаціями щодо виготовлення документів. На жаль, телефонують і щодо домашнього насильства. Тоді я виїжджаю на місце, щоб розібратися з ситуацією, притягнути порушника до відповідальності й надалі таку родину беру під особистий контроль, продовжую працювати із потерпілими від насильства, намагаюся підтримати їх і допомогти», – згадує жінка.

До неї звертаються навіть дітки. Часто – із проханням здійснити екскурсію у поліцейській станції чи відділення поліції у місті Іршава або завітати до них у навчальний заклад. До прохання Віта ставиться відповідально. До речі, нещодавно провела цікаву екскурсію для маленьких спортсменів.

На території громади поліцейська офіцерка громади проводить роботу щодо профілактики правопорушень та злочинів, пов’язаних з дотриманням правил торгівлі алкогольними напоями, вчиненням домашнього насильства, крадіжками, шахрайством, проводить перевірку дотримання правил дозвільної системи.

Офіцерка громади налагодила тісну співпрацю з працівниками служби у справах дітей та фахівцями із соціальної роботи з питань контролю за виконанням батьками батьківських обов’язків по догляду за дітьми та їх вихованням, дотриманням законних прав дітей.

Постійно перевіряє сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах, щоб не допустити правопорушень відносно дітей.

Каже, що в останні роки резонансних злочинів не було. Зараз найбільш поширеними у громаді є шахрайство, крадіжки та порушення правил ПДР.

«Хоч офіційно мій робочий день починається із 9:00, проте о 8:00 я уже на місці, бо знаю, що мене чекають люди», – каже закарпатка.

Майор поліції вміє працювати не лише з правопорушниками, вона чудово розуміє, що головним завданням поліцейського є профілактика злочинів. Саме тому поліцейська офіцерка громади так багато уваги та часу приділяє дітям. Школярі в Білках Віту Горзов знають не гірше, ніж своїх вчителів. Вона переконує: робота з дітьми – це найкращий вклад в майбутнє.

До прикладу, 1 грудня 2023 року в стінах Білківського ліцею урочисто відкрили клас безпеки. Тут оформили три тематичні зони: поліцейську, пожежну та медичну. В цьому класі здійснюють підготовку дітей та молоді з питань цивільного захисту, особистої безпеки, здорового способу життя, ознайомлюватимуть  з правилами пожежної, мінної безпеки, формуватимуть навички самозахисту, надання домедичної допомоги та рятування в умовах надзвичайних ситуацій. Важливо, що для цього в приміщенні є всі тематичні наочні матеріали.

Віта Горзов постійно проводить зустрічі із дітьми. Поліцейська розробила авторський дизайн плакатів, білбордів, дитячих закладок та інших графічних матеріалів, які застерігають громадян від шахраїв та в ігровій формі розказують дітям про небезпеки, які чекають їх у повсякденному житті. Її досвід тепер переймають й інші райони Закарпаття.

«У кожному класі я завжди говорю на тему булінгу. Для старшокласників також актуальними є теми про тютюнопаління та вживання алкоголю», – каже вона.

Також Віта Горзов зустрілася з учнями Великораковецького ліцею, щоб поспілкуватися про булінг та його протидію.

Поліцейська розповіла дітям про те, що являє собою психологічне й фізичне насильство серед учнівського колективу. Також надала дітлахам поради, як слід діяти, коли вони стали об`єктом цькування однолітками. Ведуча заходу наголосила, що важливо негайно повідомляти про факт насилля, аби надалі замовчування не призвело до небезпечних наслідків.

В ході зустрічі  вона змоделювала різноманітні ситуації, у яких може опинитись кожен, щоб хлопчики й дівчатка змогли обміркувати наведені приклади та висловити свою думку.

Поліцейська офіцерка громади також зазначила, що важливо створювати та підтримувати дружню атмосферу, взаємоповагу й рівність між учнями.

Вкінці зустрічі поліцейська запевнила, що у разі необхідності, діти можуть звертатись до неї, і разом знайти спільну мову з однокласниками та вчителями.

Відвідує і дитячі садочки, наймолодших у ігровій формі навчає кольорам світлофора та дорожнім знакам.

Діткам роз’яснюють як правильно переходити проїзну частину дороги, в яких місцях заборонено кататися на велосипеді та як поводити себе на вулиці.

«Діти охоче спілкуються з поліцейськими та ставлять безліч запитань. На жаль, ще доволі стереотипним є страх поліцейських, тому я стараюся його руйнувати. Пригадую, була у справах у Луково і до мене підійшла мати з дитиною і попрохала поговорити, бо дуже вже хлопчик боявся людей у формі. Я запросила його до авто, розповіла про свою роботу і тепер, коли там проїжджаю, він вибігає із подвір'я і завжди махає мені рукою», – ділиться правоохоронниця.

Також для діток поліцейська якось організувала конкурс малюнку, за умовами якого маленькі жителі населених пунктів зобразили своє бачення захисника громади.

До участі в ньому долучилися загалом майже 70 діток, серед яких місцеві школярі та діти, які переїхали до нашої області з тимчасово окупованих територій.

За участь у конкурсі та найкращі малюнки на тему «6-років ПОГ» переможців нагородили тематичними подарунками – брендованими чашками, футболками та кепками.

Також жінка працює і з дорослим населенням. В основному проводить профілактичні інформаційні рейди щодо запобігання дорожньо-транспортних пригод.

 

Коментар
20/07/2024 П'ятниця
19.07.2024