Від теорії до практики: як іршавчани опановують навички виживання
Тренування з національного спротиву у Закарпатській області тривають уже рік.
В Іршаві у травні 2024 року відкрили осередок Закарпатського обласного центру національного спротиву. Це значна подія для громади, адже навчання у центрі залучає не тільки цивільне населення, а й представників місцевої влади. Така участь місцевих керівників є важливим прикладом для наслідування.
Раніше на Закарпатті такі центри відкривали у районах, а от Іршавський - перший приклад саме в громаді. Інструктором тут стала Надія Чегіль, яка, до речі, є єдиною жінкою серед наставників з нацспротиву в регіоні. До того ж, Надія Чегіль працює тренеркою з вільної боротьби.
Журналістка Район.Хуст поспілкувалася з жінкою, щоб більше дізнатися про заняття з нацспротиву в Іршаві.
Пані Надія каже, що наразі перша група людей уже завершує навчання. Воно триває три місяці. Теоретичні заняття проводять щоп'ятниці ввечері, практичні тренування на місцевості – щосуботи протягом шести годин.
Серед напрямків затвердженого курсу - тактична підготовка, вогнева підготовка, тактична медицина, інженерна підготовка, військова топографія, психологічна підготовка, підготовка зі зв'язку, підготовка з дронів та СІО.
Надія Чегіль ділиться, що перша група зібрала 16 людей, серед яких половина - чоловіки. Це навчання доступне усім охочим. У групі є як молоде покоління, так і пенсіонери. Важливим є й те, що керівництво громади не залишається осторонь і радо допомагає із побутовими питаннями.
«Цікаво, що в Іршаві єдиний набір, у якому не було відрахувань, тобто усі люди, які погодилися на навчання, впевнено йдуть до його завершення. Унікальним є й те, що чоловіків у групі більше, тому що за мою практику в Мукачеві я такого не спостерігала», - каже інструкторка.
Розповідає, що проходження таких навчань важливі не лише в умовах війни, але й в критичних ситуаціях. Групи стають одним цілим, показують згуртованість.
Днями планують оголошувати уже другий набір на навчання. Тож якщо ви хочете долучитися до нацспротівців, то можете слідкувати за сайтом Закарпатського осередку нацспротиву або ж напряму звертатися до Надії Чегіль.
«Намагаюся лекції проводити максимально доступно, щоб було і зрозуміло, і цікаво. Приємно, що людям подобається», - ділиться закарпатка.
Розповідає, що фізичні навантаження у програмі доволі непрості, але люди справляються та звикають до них. Додає, що тренерська практика допомагає знаходити правильний підхід до кожного і підвищувати витривалість.
«Іршавчани великі молодці! Видно їхню завзятість, працелюбність та відповідальність. Я бачу в них внутрішній стержень: як взялися за справу, то доводять її до кінця», - розповідає з гордістю.
Пані Надія наголошує, що ці курси не звільняють від мобілізації, але й не означають, що після них вас одразу візьмуть до війська. Натомість їх мета - навчити людей захищати себе, державу та свої сім'ї, підготувати населення до можливих загроз із боку ворога.
«Безпекова ситуація в Іршавській громаді на вищому рівні. Рада, що робота йде, люди навчаються і, дай Бог, так буде і надалі. Ми маємо бути готовими до будь-якої критичної ситуації в області, згуртуватися та захистити себе і рідних», - каже на завершення інструкторка.
Одна з учасниць курсу Марія Симканич, вчителька фізичної культури, ділиться, що взяла участь для того, щоб бути завжди готовою до надзвичайних ситуацій, тим більше жінці подобається усе, що пов'язане із військовою підготовкою.
Меренич Юліан, директор Ільницького спортивно гуманітарного ліцею, бере участь у навчанні, бо вважає, що обов'язок кожного - знати військо-тактичну підготовку, володіти зброєю, адже це актуально наразі.
Найбільше чоловікові запам'яталися предмети з маскування та влаштування окопів.
«Підготовленій людині буде значно легше впоратися із небезпекою та фізичними навантаженнями», - вважає пан Юліан.